Nieve Raviv si Nirel Zini

Ultimele mesaje pe care și le-au dat doi tineri îndrăgostiți, înainte ca locuința lor să fie invadată de Hamas: "Spune-mi că ești viu"

Nieve Raviv și Nirel Zini au pierit într-un atac Hamas asupra comunității în care locuiau. / Foto: social media/Sky News

Un soldat din Israel a spus că a revenit în armată după ce kibbutzul în care locuiau prietenii lui a fost devastat. Cei doi tineri, prieteni cu soldatul, care au murit în atacul Hamas, au împărtășit un schimb de mesaje disperate înainte ca locuința lor să fie invadată. Acum, prietenul lor vrea "dreptate".

Conform corespondentei Sky News, Deborah Haynes, soldatul s-a apropiat de ea, cu telefonul în mână și i-a arătat pe prietenii pierduți, Nieve Raviv și Nirel Zini, doi tineri de 20 și ceva de ani. 

Citește și: Tăria de caracter și viteza de reacție ale unei israelience de 25 de ani, salvatoare în fața unui atac Hamas. Cum și-a scăpat de la moarte întreaga comunitate

"Ea e prietena mea", i-a spus soldatul jurnalistei. "Ieri am aflat că a fost ucisă aici", a adăugat el, arătând spre o mulțime de case devastate, unde pereții locuințelor care mai sunt în picioare și-au pierdut albul obișnuit și sunt acum înnegrite de foc și funingine.

Tânărul cuplu locuia într-una dintre cele mai brutal devastate comunități de către militanții Hamas. Din mica lor casă a rămas doar o urmă carbonizată. Un schimb de mesaje între Nieve și Nirel, de sâmbătă, în timp ce Hamas trecea prin gardul metalic care marca granița kibbutzului, la puțin peste un kilometru de intrarea în Gaza, a fost făcut public de soldatul care a vrut să-și păstreze anonimatul.

Nirel: "Sunt aici!"

Nieve: "Spune-mi că ești viu. Doar spune-mi ceva".

Nu primește niciun răspuns, după care și mesajele ei se opresc.

"Nu vreau răzbunare, vreau doar dreptate. Vreau să readuc viața aici, vreau să mă asigur că astfel de lucruri nu se mai întâmplă din nou", a spus soldatul care a menționat că s-a înrolat din nou în armată după masacrul din kibbutzul prietenilor săi.

Citește și: Un dirijor ucrainean, ucis de soldații ruși chiar în propria casă. Iuri Kerpatenko refuzase să coopereze cu ocupanții Hersonului

 

Te-ar putea interesa si:
"M-am ascuns sub cadavrul iubitului meu, în timp ce Hamas ucidea pe toată lumea". Mărturia...
Mama tinerei ținute ostatică de Hamas, apel disperat: "Vă implor să-mi aduceți copilul înapoi. Tot...
Tânără ținută ostatică de Hamas, filmată în timp ce transmite un mesaj: "Am fost grav rănită la un...

Programul Zilei

Luni31.03
06:00 Cum s-a intamplat
06:50 Ce s-a intamplat in Roanoke
07:35 FILLER COLECTIONARII 2 DUMITRU
07:40 Spectaculoasa planeta albastra
08:35 Universul
09:30 Lumea vazuta de sus
09:55 Lumea vazuta de sus
10:20 Cum sa prinzi 100
11:00 VOCILE OPEREI
12:05 Viata romanilor la Malaiesti
12:22 Portrete noi
12:28 Portrete noi
12:35 Islanda cu Alexander Armstrong
13:21 Portrete noi
13:30 De la zero la infinit
14:25 Ceea ce nu intelegem despre vreme
15:20 Filler Digipedia - STEM VS CRISPRS 2
15:25 Viitorul cu 5G
16:15 Nava spatiala Lucy: despre originile sistemului solar
17:12 Digi Portret - Razvan Suma
17:20 Cum sa traiesti peste 100 de ani
18:15 Ce s-a intamplat in Roanoke
19:05 Spectaculoasa planeta albastra
20:00 Universul
20:53 Digi portret: ANDREEA BORTUN
21:00 Noul pericol din oceanul inghetat
21:54 Digi Portret - Constantin Dumitriu
22:00 Dincolo de ceea ce stim
22:54 Digi Portret - Wargha Enayati
23:00 Cum s-a intamplat
23:50 tinutul Buzaului-Piatra

Partenerii noștri

farsa, 1 aprilie, ziua pacalelilor

De ce a fost numită 1 aprilie Ziua păcălelilor. Cum a fost aleasă data în care se fac cele mai multe glume și două...

Prima zi a lunii aprilie este cea în care ar trebui să ne aşteptăm să cădem victimele unei farse...