shutterstock_1722194689

Adevărul despre noua tulpină de coronavirus identificată în Marea Britanie. Cercetătorii au stabilit de unde provine

Noua tulpină de coronavirus, ce a fost identificată în Marea Britanie, provine din Africa de Sud. Anunțul a fost făcut chiar de Matt Hancock, secretar de sănătate, care a precizat că a descoperit două cazuri de infectări cu varianta nouă în rândul unor persoane care au călătorit în Africa de Sud.

Matt Hancock, secretar de sănătate în Marea Britanie, a dezvăluit că două persoane venite din Africa de Sud au fost depistate pozitiv cu noua variantă de coronavirus, motiv pentru care s-a dispus autoizolarea pentru toți cei care se întorc în Africa de Sud.

Citește și: Durerile de spate, cel mai nou simptom al infecției cu noul coronavirus

”Am descoperit un nou virus mai contagios, o variantă care se răspândește într-un ritm periculos și știu că marea majoritate a oamenilor care urmăresc astăzi și în toată țara înțeleg ce trebuie să facem împreună pentru a trece prin acest lucru.

”În primul rând, punem în carantină cazuri și contacte apropiate ale cazurilor găsite aici, în Marea Britanie. În al doilea rând, punem restricții imediate asupra călătoriilor din Africa de Sud și, în cele din urmă și cel mai important, oricine din Marea Britanie, care a fost în Africa de Sud în ultimele două săptămâni și oricine este contact apropiat cu cineva care a fost în Africa de Sud în ultimele două săptămâni, trebuie să intre în carantină.”, a declarat Matt Hancock.

Numărul de cazuri ale persoanelor infectate cu COVID-19 în Africa de Sud a suferit o creştere în ultima perioadă, motivul fiind, se pare, o nouă mutaţie genetică a virusului, conform unui comunicat al Ministerului Sănătăţii din ţara africană, citat de Reuters.

Citește și: Noua tulpină de coronavirus a fost confirmată în alte țări din Europa. De ce este mai periculoasă și cum se manifestă

”Datorită capacităţii genomice impresionante a sud-africanilor, am detectat două cazuri de infectare cu altă variantă nouă de coronavirus în Marea Britanie. Ambele sunt contacte ale unor cazuri pozitive care au venit din Africa de Sud în ultimele săptămâni” a spus Matt Hancock.

Marea Britanie se confruntă cu propria ei tulpină de coronavirus, cu până la 70% mai transmisibilă decât varianta ”normală” a lui COVID-19. Hancock spune că varianta descoperită în Africa de Sud pare să fie chiar mai contagioasă decât cea britanică, cerând restricţii imediate în ceea ce priveşte călătoriile din ţara africană.

Credit foto: Shutterstock

Te-ar putea interesa si:
Probleme pulmonare ascunse, descoperite la copiii cu Covid de lungă durată
Restricții pentru adolescenții care folosesc Instagram. Vor fi plasaţi automat într-un nou tip de...
Efectele negative ale carantinei din timpul pandemiei de Covid asupra creierului adolescenţilor...

Partenerii noștri

lapte

De ce este laptele alb? Răspunsul surprinzător pe care nu îl știai și explicația științifică pe înțelesul tuturor

Laptele este unul dintre cele mai consumate alimente din lume, fiind apreciat pentru gustul său...